ابراز تأسف روسیه از خروج احتمالی آمریکا از پیمان آسمان باز

به گزارش وبلاگ موش کور، وزیر امور خارجه و سفیر سابق روسیه در واشنگتن معتقدند: خارج شدن احتمالی آمریکا از پیمان آسمان باز، ادامه سیاست بی توجهی به توافقات بین المللی و ضربه دیگری به سیستم تامین ثبات راهبردی وارد خواهد نمود.

ابراز تأسف روسیه از خروج احتمالی آمریکا از پیمان آسمان باز

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ موش کور به نقل از روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که خروج احتمالی ایالات متحده از توافق مربوط به آسمان باز باعث نگرانی بوده و اقدامی غم انگیز خواهد بود.

لاوروف در پاسخ به سوال وبلاگ موش کور در این باره گفت: من همین چند لحظه پیش اطلاعات منتشره در این باره را می خواندم. چنین اقدامی از سوی آمریکا می تواند تاثیر منفی بر روند اوضاع گذاشته و تنها می توان در این صورت ابراز تاسف کرد.

روز گذشته نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال اطلاع داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سند مربوط به تصمیم ایالات متحده برای خروج از پیمان آسمان باز را امضاء نموده است. البته تصمیم گیری نهایی در این باره هنوز بطور رسمی اعلام نشده است.

پیش از این در اوایل ماه اکتبر، الیوت انگل رئیس کمیته امور بین الملل مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از خروج احتمالی واشنگتن از این پیمان اطلاع داده بود.

پیمان آسمان باز در ماه مارس سال 1992 در هلسینکی، پایتخت فنلاند توسط رهبران 23 کشور عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا به امضاء رسید. هدف از این توافق، تقویت اعتماد بین این کشورها به وسیله اجرای مکانیسم پروازهای هوایی-نظارتی برای کنترل اقدامات نظامی کشورهای عضو بود.

سرگئی کیسلیاک سفیر سابق روسیه در آمریکا و عضو کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) نیز در این باره یادآور شد، امکان خروج آمریکا از پیمان آسمان باز، ضربه دیگری به سیستم تامین ثبات راهبردی در دنیا وارد خواهد نمود.

وی گفت: متاسفانه من از این تصمیم آمریکا تعجب ننموده ام، برای اینکه چنین تصمیمی در راستای ادامه خط مشی کنونی دولت آمریکاست. ما همیشه شفافیت اقدامات در این زمینه را مورد تاکید قرار داده و علاقه مند هستیم تا روابط بین کشورهای ما شفاف و قابل پیش بینی باشد و پیمان آسمان باز دقیقاً با این هدف اجرا می گردد. و اگر آمریکا تصمیم قطعی برای خروج از این توافقنامه را بگیرد، اقدام دیگری در جهت ضربه زدن به سیستم تامین ثبات و امنیت بین المللی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ابراز تأسف روسیه از خروج احتمالی آمریکا از پیمان آسمان باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز تأسف روسیه از خروج احتمالی آمریکا از پیمان آسمان باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید