تخت روانچی: تحریم غیرانسانی باید لغو گردد

به گزارش وبلاگ موش کور، تهران (پانا) - سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تاکید نمود تحریم ها توانایی های تعدادی از کشورهای در حال توسعه همچون ایران را برای مقابله با چالش های تغییرات آب و هوایی به شدت تضعیف می نمایند.

تخت روانچی: تحریم غیرانسانی باید لغو گردد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای آنالیز آثار امنیتی تغییرات آب و هوایی برگزار گردید، گفت: مقابله با ابعاد منفی تغییرات آب و هوایی باید یک مسئولیت جمعی محسوب گردد و همه دولت ها باید تعهدات خود تحت کنوانسیون تغییرات آب و هوایی و موافقتنامه پاریس را به طور کامل اجرا نمایند. این اقدام باید با رعایت دقیق اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت دولت ها انجام گردد. کشورهای توسعه یافته با توجه به نقش اصلی شان در تغییرات آب و هوایی و نیز برخورداری شان از فناوری ها و منابع مالی کافی، مسئولیت بیشتری در مقابله با این چالش ها دارند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید نمود: از این رو، کشورهای توسعه یافته نه تنها باید در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای پیشتاز باشند و حمایت کافی مالی نیز از کشورهای در حال توسعه به عمل آورند، بلکه باید انتقال فناوری های سازگار با آب و هوا را نیز برای این کشورها تسهیل سازند. کشورهای در حال توسعه نیز باید متناسب با توانایی ها و شرایط توسعه ملی شان، به تعهدات خود عمل نمایند و جامعه بین المللی نیز باید تمام موانع اجرای موثر تعهدات آنها را رفع کند که تحریم های یکجانبه یکی از آن هاست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد افزود: تحریم ها توانایی های تعدادی از کشورهای در حال توسعه همچون ایران را برای مقابله با چالش های تغییرات آب و هوایی به شدت تضعیف می نمایند. تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران نه تنها مانع از دسترسی به منابع مالی و فناوری های لازم شده است بلکه بر استفاده مؤثر از توانایی های ملی برای انجام تعهدات آن نیز تأثیر نامطلوبی داشته است و از این رو، این تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی باید لغو شوند. از این نظر حمایت می کنیم که هیچ ارتباط مستقیمی بین تغییرات آب و هوایی و امنیت وجود ندارد و به همین خاطر این موضوعات باید در محافل ذیربط یعنی مجمع عمومی، شورای مالی و اجتماعی و کنوانسیون تغییرات آب و هوا آنالیز شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: حقیقت انکارناپذیر این است که بسیاری از علل اساسی خطرات امنیتی تغییرات آب و هوا که شورای امنیت قصد آنالیز آنها را در مناطق درگیری از جمله در آفریقا دارد، بومی نیستند بلکه عمدتاً ریشه در مداخلات غیرمشروع و اقدامات غیرمسئولانه کشورهای توسعه یافته دارند. بنابراین راهکار، آنالیز آنها توسط شورای امنیت نیست، بلکه درخواست از همه کشورها به ویژه کشورهای توسعه یافته برای اجرای کامل و مؤثر تعهدات شان است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تخت روانچی: تحریم غیرانسانی باید لغو گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: تحریم غیرانسانی باید لغو گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید