رقم دستمزد کارگران شنبه مشخص می شود؟

به گزارش وبلاگ موش کور، روز گذشته دویست و نود و ششمین نشست شورای عالی کار با دستور کار تعیین دستمزد 1400 و حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در وزارت کار پس از یک جلسه سه ساعته که با مذاکرات فشرده شرکای اجتماعی همراه بود بی نتیجه ماند و در فاصله 8 روز به خاتمه سال 99 همچنان تعیین نشد که میزان دستمزد سال آینده کارگران چقدر است.

رقم دستمزد کارگران شنبه مشخص می شود؟

به گزارش اعتماد؛ البته آن گونه که از اخبار بیرون آمده از این نشست برمی آید کنندگان کارگر و کارفرما ضمن بیان نظرات، درصد های پیشنهادی خود را برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران اعلام کرده اند، اما به دلیل فاصله درصد های پیشنهادی گروه کارگری و کارفرمایی، جلسه تعیین دستمزد بدون نتیجه انتها یافته است.

با این حال گفته می شود با توجه به فضای مطلوب جلسه دوم و سیگنال های مثبتی که از آن بیرون آمده در صورت نزدیک تر شدن دیدگاه های طرفین به یکدیگر به احتمال بسیار، شنبه نشست نهایی تعیین دستمزد خواهد بود و رقم دستمزد 1400 تعیین خواهد شد.

در این میان، کمیته دستمزد در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار های کارگری فارغ از هزینه های درمان و اجاره بها و تنها در بخش خوراکی ها را شش میلیون و 895 هزار تومان گفت؛ این در حالی است که این رقم سال گذشته چهار میلیون و 960 هزار تومان اعلام شده بود و بر این اساس کنندگان کارگری در تلاشند این اختلاف هزینه در تعیین دستمزد سال آینده به نوعی جبران شود تا اثرگذاری لازم را داشته باشد.

فرامرز توفیقی، رییس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار در تشریح جزییات برگزاری دومین نشست دستمزد شورای عالی کار گفت: در جلسه روز دوشنبه پیشنهادات دولت، کارفرمایان و کارگران در مورد شرایط موجود مطرح شد و هر گروه مباحث مربوط به خود را فارغ از هیجانات و اتفاقات سال گذشته بیان کردند.

او ادامه داد: متاسفانه در سال گذشته تیم دولتی و کارفرمایی فرایند گفتگو را به سمتی سوق دادند که ما از قانون دور شدیم به خصوص در مورد ماده 41 قانون کار، اما امسال گفتگو ها مبتنی بر ماده 41 قانون بود، هرچند نتوانستیم در این جلسه به رقم مورد توافق هر سه گروه دست پیدا کنیم، اما مطالب مهمی در این خصوص مطرح شد و امیدواریم اگر اتفاق خاصی نیفتد روز شنبه 22 اسفند ماه رقم دقیق دستمزد تعیین خواهد شد.

توفیقی با بیان اینکه این موضوع همواره موجب نگرانی جامعه کارگری بوده اضافه نمود: تعیین دستمزد از جمله موضوعاتی است که برای بقای صنعت در کشور باید به آن توجه ویژه شود. این فشار اقتصادی که امروز بر دوش جامعه کارگری است طاقت فرسا ست و اگر نگوییم شرایط غیرقابل تحمل شده باید گفت کارگران به سختی می توانند آن را تحمل کنند، این فشار و شکاف عجیب و غریب یک شبه و حتی یکساله رخ نداده تا بتوانند در مدت محدود آن را برطرف کنند و کنندگان هرسه ضلع (کارگری، کارفرمایی و دولت) همواره تلاش خود را می کنند تا از زیرمجموعه خود دفاع کنند.

او گفت: دولت در قامت کارفرمای بزرگ و تسهیل گر میان دو گروه دیگر نشان داده که تلاش خود را می کند و امیدواریم به رقمی برسیم که هم خانواده های کارگری رضایت داشته باشند و هم دولت و کارفرما.

توزیع کالا ها هدفمند شود

او شرح داد: دولت ها در کشور باید به دنبال سیاست هایی باشند که بتوانند بازار را کنترل و توزیع کالا ها را در بازار هدفمند کنند و از هرز رفتن سبد معیشتی خانوار ها جلوگیری کنند وگرنه حتی اگر این عدد و ارقام محقق هم شود، اما دولت نتواند از موج سواری برخی از افراد جلوگیری کند خانواده های کارگری تنها یک تا دو ماه می توانند نفسی تازه کنند، اما به محض آنکه نتوانند سیاست درستی در عرضه و تقاضا در بازار پیاده کنند مجددا مسائل و شکاف اقتصادی بیشتر خواهد شد.

توفیقی گفت: تا زمانی که مدیریت درستی بر بازار ها اعمال نشود هیچ عدد و رقم درستی نمی تواند حقوق بگیران را از دستمزدی که دریافت می کنند، خرسند کند. او اضافه نمود: گفت وگویی را می توان مذاکره پیروز نامید که طرفین گفتگو زمانی که جلسه شان به انتها رسید هیچ کدام راضی نباشند اگر در مذاکره ای یک طرف اظهار خرسندی کرد یعنی یکی امتیاز داده و دیگری امتیاز گرفته است. در این گفتگو هم تعیینا کارفرما، دولت و کارگران رضایت کامل نخواهند داشت، اما باید ازهمین عدم رضایت هم دفاع کرد.

شکاف دستمزد

رییس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار ادامه داد: البته سال گذشته پس از مذاکرات ما هم ناراضی بودیم و هم امضا نکردیم، اما سال ماقبل آن با وجود آنکه از فرایند مذاکره رضایتی نداشتیم، اما آن را رد هم نکردیم زیرا احساس می کردیم به توافقی رسیده ایم که توانسته ایم حداقل درصدی از آن گپ قیمتی را جبران کنیم به عنوان مثال اگر تورم حاکم بر سبد معیشتی A درصد است من به عنوان کننده کارگری توانسته ام A+B درصد را بگیرم ولو اینکه صددرصد شکاف را نتوانم جبران کنم می توانم بگویم به هدفی دست پیدا کرده ام، اما هنوز رضایت کامل ندارم زیرا نتوانسته ام گپ بین 6 میلیون 895 هزار تومان تا 3 میلیون و 300 هزار تومان را پر کنم، اما باز توانسته ام به این سمت حرکت کنم.

توفیقی اضافه نمود: در صورتی که دولت ها بتوانند 5 سال مدیریت بازار را به درستی اعمال کنند و با این فرمول کارگری جلو بفرایند آن زمان می توان به دستمزدی رسید که معادل سبد معیشتی خانواده های کارگری است و جامعه هم چابک خواهد شد. او گفت: در ابتدای سال تلاش می کنیم تا این رقم را افزایش دهیم و رقم پوشش معیشت را به 65 تا 70درصد هم می رسانیم، اما بلافاصله از اردیبهشت، تیر یا مرداد ماه جهش های قیمتی با سرعتی بالا شروع می شود و زمانی که به شهریور ماه نزدیک می شویم پوشش دستمزد از سبد معیشت به زیر 40 درصد می رسد و همه این راهی که به جلو حرکت کردیم به عقب برمی گردیم و باعث عدم رضایت جامعه کارگری و گرفتاری دولت می شویم.

توفیقی گفت: در صورتی که کارفرمایان و دولت در دستمزد 1400 بر مدار قانون حرکت کنند و در مورد جبران مافات سال گذشته قدمی بردارند می توان امیدوار بود که جامعه و تشکلات کارگری بازبینی هم بر فرایند مسائل سال گذشته داشته باشند.

منبع: فرارو

به "رقم دستمزد کارگران شنبه مشخص می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقم دستمزد کارگران شنبه مشخص می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید