معرفی 10 نماد کوچک ارزنده برای سرمایه گذاران بورس

به گزارش وبلاگ موش کور، ساده ترین راه برای پیدا کردن نماد های ارزشمند بورس، بررسی سود به دست آمده و مقایسه آن با قیمت سهام شرکت ها است. موردی که بورس باز ها آن را با شاخص p/e می شناسند و می توان روی تابلو هر نمادی آن را مشاهده کرد. هرچه این نسبت کمتر باشد، نشان از ارزشمند بودن سهام دارد. در این گزارش 10 نماد با کمترین نسبت p/e را معرفی کرده ایم. این شرکت ها به نسبت سودی که در عملکرد یک ساله شان به دست آورده اند، حالا به کمترین قیمت خود رسیده اند. اغلب آن ها در حوزه سرمایه گذاری فعالیت می کنند. یعنی کسب و کارشان خرید و فروش سهام است. اغلب در بین شرکت های کوچک بازار دسته بندی می شوند و شاید اسمشان زیاد به گوشتان نخورده باشد. توجه داشته باشید که عوامل زیادی می تواند در ارزشمند بودن یک سهم تاثیر داشته باشد و شاخص p/e صرفا یکی از این عوامل است.

معرفی 10 نماد کوچک ارزنده برای سرمایه گذاران بورس

پترول؛ گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

کمترین نسبت قیمت به سود محقق شده مربوط به نماد پترول است. این شرکت به اندازه یک سوم قیمت سهامش، در یک سال گذشته سود به دست آورده است. هرچند پترول یک شرکت سرمایه گذاری به حساب می آید، اما به خاطر موضوع فعالیت آن، در گروه محصولات شیمیایی بورس قرار گرفته. چراکه این شرکت صرفا در حوزه پتروشیمی و محصولات شیمیایی سرمایه گذاری می کند. پترول یکی از زیرمجموعه های هولدینگ خلیج فارس است که بزرگترین شرکت بورسی به حساب می آید. از جمله شرکت هایی که پترول در آن ها سرمایه گذاری کرده می توان به اوره لردگان، پتروشیمی ممسنی، کازرون، کرمانشاه، جم، ارومیه و شیراز اشاره کرد. پترول در یک سال اخیر 11 هزار و 500 میلیارد تومان سود کرده و اگر این سود عجیب و غریب را به تعداد سهام پترول تقسیم کنیم، می بینیم سود محقق شده به ازای هر سهم حدود 460 تومان است.

وصنعت؛ سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت

شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت در یک سال گذشته حدود هزار و 270 میلیارد تومان سود کرده. در حالی که ارزش ثبت شده این شرکت تنها حدود 600 میلیارد تومان است. وصنعت در گروه شرکت های سرمایه گذاری قرار می گیرد و عمده فعالیت آن مربوط به شرکت های تجاری و بازرگانی است. وصنعت در بین شرکت های بورسی، رتبه دوم کمترین شاخص p/e را دارد. طوری که نسبت قیمت سهام آن در بورس به سود عملکرد یک سال گذشته، روی رقم 4.2 قرار گرفته و وصنعت را در بین شرکت های ارزنده جای داده است. این شرکت زیرمجموعه گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران به حساب می آید و بخشی از سهام آن در اختیار گروه توسعه اقتصادی مهر آیندگان است. وصنعت سابقه درخشانی در پرداخت سود دارد. طوری که در سال اقتصادی قبلی، 96 درصد سود به دست آمده را بین سهامداران تقسیم کرده و چیزی برای خود شرکت باقی نمانده است.

وبوعلی؛ سرمایه گذاری بوعلی

سرمایه گذاری در بورس، سهام شرکت های غیربورسی، واحد های سرمایه گذاری صندوق ها یا دیگر اوراق اقتصادی، موضوع فعالیت شرکت سرمایه گذاری بوعلی است که سهام آن با نماد وبوعلی در بورس معامله می شود. این شرکت تا حدودی زیرمجموعه بانک دی به حساب می آید. چراکه تقریبا یک سوم سهام آن در اختیار این بانک است. شرکت سرمایه گذاری بوعلی در یک سال گذشته حدود 600 میلیارد تومان سود به دست آورده. سبد سهام آن به قدری متنوع است که فهرست دارایی های آن در هشت صفحه منتشر شده و اغلب آن در حوزه محصولات شیمیایی است. از آنجا که این گروه متشکل از شرکت های دلاری است، می توان افزایش قیمت دلار را در سود به دست آمده این شرکت تاثیرگذار دانست. اگر 600 میلیارد تومان سود را بین سهامداران تقسیم کنیم، سود هر سهم رقمی حدود 200 تومان خواهد بود و با توجه به قیمت حدود 924 تومانی هر سهم این شرکت در بورس می توان گفت نسبت قیمت به سهام وبوعلی در پایین ترین محدوده ممکن یعنی 4.6 قرار گرفته است.

وسبحان؛ سرمایه گذاری سبحان

شرکت سرمایه گذاری پایا تدبیر پارسا، سهامدار عمده وسبحان است. این شرکت با خرید و فروش سهام، واحد های سرمایه گذاری صندوق ها و اوراق اقتصادی سود به دست می آورد. سبد دارایی های این شرکت ثابت نیست و مدام تغییر می کند. وسبحان در 17 شرکت مختلف سرمایه گذاری کرده که اغلب آن ها شرکت های تجاری هستند. آنطور که اطلاعات تابلو وسبحان در بورس نشان می دهد، این شرکت در یک سال گذشته حدود 255 میلیارد تومان سود به دست آورده است. اگر این رقم را بر تعداد سهام آن تقسیم کنیم، می بینیم سود محقق شده به ازای هر سهم تقریبا 196 تومان است. سهام وسبحان در بورس با قیمت 952 تومان معامله شده و این موضوع نشان می دهد p/e نماد وسبحان در محدوده 4.8 قرار گرفته است. قیمت سهام این شرکت نسبت به نقطه اوج خود یعنی هزار و 535 تومان، تقریبا 40 درصد اصلاح شده و کاهش پیدا کرده است. این موضوع در بیشتر شدن ارزندگی سهام وسبحان تاثیرگذار بوده.

وگستر؛ گسترش سرمایه گذاری ایرانیان

سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان با نماد وگستر در بورس معامله می شود. این شرکت در گروه سرمایه گذاری ها قرار گرفته است و همانطور که از اسمش پیدا است، با خرید و فروش سهام شرکت ها و سرمایه گذاری در بورس سود به دست می آورد. ممکن است به خاطر تشابه اسمی وگستر و خگستر را با هم اشتباه بگیرید. خگستر نماد شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو است که در گروه خودرویی ها قرار گرفته است. وگستر محدودیتی در سرمایه گذاری ندارد و دارایی های آن در شرکت های مختلف بورسی پخش شده و بیشترین سهام آن مربوط به گروه قند و شکر است. این شرکت در یک سال گذشته حدود 179 میلیارد تومان سود به دست آورده. در مقایسه با سرمایه ثبت شده 40 میلیاردی، رقم زیادی به نظر می رسد. سود هر سهم این شرکت بر اساس اطلاعات تابلو این نماد در یک سال گذشته حدود 450 تومان بوده و قیمت هر سهم آن دو هزار و 249 تومان است. این موضوع باعث شده شاخص p/e این شرکت در محدوده پنج قرار بگیرد.

وآوا؛ سرمایه گذاری ایران نوین

نماد وآوا مربوط به یکی از شرکت های تازه وارد بورس است که آبان ماه سال گذشته در بورس عرضه اولیه شد. وآوا یکی دیگر از سهام ارزنده در بورس به حساب می آید چراکه شاخص p/e آن در محدوده پنج قرار گرفته است و نشان می دهد این شرکت به اندازه 20 درصد قیمت سهامش در بورس، سود به دست آورده. سبد دارایی های وآوا تنوع نسبتا زیادی دارد. طوری که دارایی های آن در گروه های مختلف پخش شده و نشان از رعایت استاندارد های سرمایه گذاری توسط این شرکت دارد. بیشترین سهام از دارایی ها وآوا مربوط به گروه فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و پالایشگاه ها است که بازدهی آن ها رابطه زیادی با افزایش قیمت دلار دارد. شاید همین مورد باعث شده وآوا بتواند در یک سال اخیر حدود 150 میلیارد تومان درآمد کسب کرده و این رقم در مقایسه با ارزش اسمی 60 میلیارد تومانی شرکت سرمایه گذاری آوانوین، رقم بالایی به نظر می رسد. این شرکت در نظر دارد به زودی شرکت سبدگردان کوثر را راه اندازی کند.

وتوسم؛ سرمایه گذاری توسعه ملی

شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی از زیرمجموعه های گروه توسعه ملی است و به نوعی با بانک ملی ایران در ارتباط است. طوری که حدود یک چهارم سهام این شرکت سرمایه گذاری در اختیار بانک ملی است. یک شرکت سرمایه گذاری دولتی که زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی فعالیت می کند و شرایط برای آن طوری رقم خورده که در فهرست نماد هایی با کمترین شاخص p/e قرار بگیرد. هولدینگ ها بیشترین سهم از سبد دارایی ها شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی را دارند. آنطور که اطلاعات تابلو نماد وتوسم نشان می دهد، این شرکت در یک سال گذشته 223 تومان به ازای هر سهم و در مجموع حدود هزار میلیارد تومان سود کرده است. قیمت هر سهم وتوسم در بورس هزار و 325 تومان است و این یعنی نسبت قیمت سهام به سود محقق شده در محدوده 5.9 قرار گرفته است. سهام وتوسم نسبت به نقطه اوج خود در تابستان که حدود هزار و 935 تومان قیمت داشت، حدود 32 درصد اصلاح قیمت را پشت سر گذاشته است.

ولصنم؛ لیزینگ صنعت و معدن

شرکت لیزینگ صنعت و معدن در گروه واسطه گری های اقتصادی بورس در کنار دیگر شرکت های لیزینگی قرار گرفته است. فعالیت این شرکت مثل خیلی از شرکت های لیزینگی، اجاره دادن است. در معرفی نامه لیزینگ صنعت و معدن، موضوع فعالیت این شرکت، اجاره دادن یا فروش شرکت ها، کارخانجات، ماشین آلات، تجهیزات، کالاها، قطعات یدکی کارگاه های تولیدی و صنعتی و ... و همچنین اجاره دادن محل های سکونت، کسب یا تجارت است. در روز هایی که شرکت های لیزینگی شرایط چندان مطلوبی ندارند، ولصنم در بین نماد هایی با کمترین نسبت قیمت به سود یعنی p/e حدود 6.8 قرار گرفته است. در یک سال گذشته حدود 264 میلیارد تومان سود کرده که به ازای هر سهم حدود 132 تومان محاسبه می شود. شرکت لیزینگ صنعت و معدن زیرمجموعه بانک صنعت و معدن محسوب می شود و زیر نظر وزارت صمت فعالیت می کند. قیمت هر سهم ولصنم نسبت به روز های اوج خود که دو هزار و 81 تومان قیمت داشت، حدود 60 درصد اصلاح را پشت سر گذاشته و به محدوده 906 تومان رسیده.

پردیس؛ سرمایه گذاری پردیس

از معدود نماد های شرکت های سرمایه گذاری که با حرف و شروع نمی شود، نماد پردیس متعلق به شرکت سرمایه گذاری پردیس است. این شرکت زیرمجموعه گروه سرمایه گذاری تدبیر به حساب می آید و فعالیت آن در خرید و فروش سهام شرکت ها و اوراق اقتصادی خلاصه می شود. عمده دارایی های این شرکت در گروه های فلزات اساسی، صندوق های ETF و محصولات شیمیایی سرمایه گذاری شده که ماه گذشته بازدهی قابل توجهی داشتند. پردیس در یک سال اخیر توانسته به ازای هر سهم 109 تومان و در مجموع حدود 136 میلیارد تومان سود کسب کرده است. قیمت هر سهم این شرکت در بورس نسبت روز های اوج که هزار و 845 تومان بود، تقریبا 60 درصد کاهش پیدا کرده و به محدوده 802 تومان رسیده است. کاهش چشمگیر قیمت سهام پردیس، باعث شده شاخص p/e این نماد به 7.3 کاهش پیدا کرده است.

صبا؛ سرمایه گذاری صباتامین

نماد تازه وارد صبا که فروردین امسال در بورس عرضه اولیه شد، یکی دیگر از نماد های ارزنده بازار به حساب می آید. شرکت سرمایه گذاری صبا تامین از زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی یعنی شستا است. این شرکت سبد کاملی از خدمات سرمایه گذاری را دارد. کارگزاری صبا تامین از زیرمجموعه های این شرکت به حساب می آید. صبا همچنین وظیفه بازارگردانی نماد شستا و زیرمجموعه های این هولدینگ را بر عهده گرفته است. شرکت سرمایه گذاری صباتامین همچنین از سهامداران عمده بیمه البرز، دانا، میهن و ملت به حساب می آید. صبا در یک سال اخیر به ازای هر سهم خود 146 تومان و در مجموع حدود شش هزار و 580 میلیارد تومان سود به دست آورده است. قیمت هر سهم صبا در آخرین معاملات بورس به حدود هزار و 90 تومان رسیده و مقایسه این رقم با سود محقق شده نشان می دهد شاخص p/e صبا در محدوده 7.5 قرار گرفته است.

منبع: فرارو

به "معرفی 10 نماد کوچک ارزنده برای سرمایه گذاران بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 10 نماد کوچک ارزنده برای سرمایه گذاران بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید